OCHRONA PŁAZÓW

Czy wiecie że...

Czy wiecie, że płazy to nie tylko obrzydliwe, wstrętne i obślizgłe zwierzęta, które cyklicznie przeszkadzają człowiekowi podczas spaceru czy tez kąpieli w jeziorze lub stawie. Są to również zwierzątka bardzo, bardzo intrygujące.
1. U płazów występuje zjawisko zwane neotenią, a polegające na uzyskiwaniu dojrzałości płciowej oraz zdolności rozmnażania się jeszcze w stanie larwalnym.
2. Żabki zawsze wydawały prześliczne koncerty. Na początku XIX wieku nasz wieszcz narodowy był tak bardzo nimi zauroczony, że w 1834 roku w "Panu Tadeuszu" napisał:
"A zachwycony wdziękiem nocy tak pogodnej
I harmonią cudną orkiestry podwodnej,
Owych chórów, co brzmiały jak arfy eolskie
(Żadne żaby nie grają tak pięknie jak polskie)."
3. Niektóre gatunki płazów potrafią latać. Na przykład żaby latające z Wysp Sundajskich, Których palce u tylnych i przednich kończyn połączone są błonami, służącymi przy skoku jako spadochrony.
4. Bardzo malutkie samce żaby amerykańskiej w celu znalezienia sobie partnerki czynią hałas niczym osiemnastokołowa ciężarówka, jadąca z prędkością 70 km/h, natomiast samica malezyjskiej rzekotki kokietuje swych partnerów, bębniąc w trzcinie.
5. Płazy posiadają dużą zdolność zmiany barw. Ciepło, susza i nasłonecznienie prowadzą do rozjaśnienia barw skóry (np. jasnozielony, szarosrebrzysty czy żółty). Natomiast ciemność, wilgoć i chłód sprzyjają przyciemnieniu.
6. U wielu płazów samiec bierze czynny udział w procesie rozmnażania, nie tylko zapładniając jaja, lecz również w charakterze "położnej". Ilość jaj składanych przez samicę wynosi kilkadziesiąt sztuk, a ciężarne zwierze jest strasznie grube, ponieważ jaja przed opuszczeniem ciała matki cały czas się rozwijają, osiągając znaczną wielkość. Powoduje to, że jajowody są nimi wypełnione po brzegi. W tym momencie samiec przejmuje dowodzenie. Wchodzi na grzbiet samicy, obejmuje ja mocno łapkami (pod pachami) i bardzo silnie ugniata jej brzuch. W ten sposób wydobywa jaja na zewnątrz przy czym od razu je zapładnia.
7. Jednym z najpiękniejszych i najsympatyczniejszych polskich płazów jest rzekotka drzewna, która zamieszkuje korony drzew. Osiąga ona długość zaledwie 35-40 mm. Uwielbia ona "opalać się" (wygrzewa się godzinami na słońcu). Podczas zimy bardzo mocno śpi, lecz wczesna wiosna budzi się i natychmiast marzy o seksie.
8. Samica żaby trawnej w ciągu jednej godziny składa około 1000 jaj, a w czasie całego okresu rozrodczego produkuje ich 10-12 tys.
9. Żaby ryczące (gatunek zamieszkujący USA), które są prawdziwymi żarłokami, mogą zjeść nawet ptaka (w ich żołądkach znajdowano ptasie kości). Jednak los tych żab jest smutny, ponieważ uważane są za smakołyk, a ich gruba skóra wykorzystuje się do produkcji wyrobów galanteryjnych. A fe!!!
10. Nasze krajowe płazy są sprzymierzeńcami rolników, ponieważ zjadają mnóstwo owadów i ich larw, dzięki czemu, nie ma potrzeby stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
Wszystkie gatunki płazów w polsce są prawnie chronione!!! (rozporządzenie Ministra OŚZNiL z dnia 6 stycznia 1995 roku.

Michał Ciepłucha


Poprzedni artykuł, Spis treści, Strona główna Psubratów, Następny artykuł