WEGETARIANIZM

Mięso

O jedzeniu lub nie jedzeniu mięsa można by napisać dwie uczone prace poparte badaniami (najlepiej najnowszymi amerykańskimi), rzędami cyfr, dostojnymi tytułami naukowymi. Po ich przeczytaniu kiwamy głową (w pionie lub w poziomie), zastanawiamy się - a może faktycznie? I nawet jeśli autor nas nie przekona, to w każdym razie niepokój i refleksja pozostają. Jeżeli ktoś chce coś udowodnić, to zrobi to. Polega to na doborze faktów, czy interpretacji danych. I nie chodzi o to, żeby się przekonywać, że jedząc to czy tamto nam się polepsza lub pogarsza w organizmie. Pytanie brzmi , dlaczego ludzie mając do dyspozycji dziesiątki gatunków kiełbas, szynek, polędwic, konserw i innych mięsiw pod każdą postacią, po które już w dodatku nie muszą stać w kolejkach, decydują się na wegetarianizm? Przecież nie chodzi o koszty, bo dieta bezmięsna nie jest wcale tania.
Bardzo często wegetarianie słyszą zarzut, że nie jedząc mięsa sprzeciwiają się naturze, w której polowania są na porządku dziennym. No właśnie, przyjrzyjmy się Naturze. To, w jaki sposób zwierzę zdobywa pokarm znajduje odzwierciedlenie w jego wyglądzie. I tak patrząc na panterę np. ziewającą lub robiącą przegląd pazurów, trudno mieć wątpliwości co do jej diety. Długie białe kły z pewnością nie służą jej do nadziewania na nie jagód. Z drugiej strony widok zająca nie budzi w nas wizji tegoż rzucającego się z krwiożerczym błyskiem w oku na kurę.
A teraz spójrzmy na siebie - obiektywnie jeśli łaska. Do jakiego ewentualnie zwierza możemy się porównać, żeby zaobserwować jego zachowania w naturze? Hm, hm, obrót w tył, obrót w przód przed lustrem. Ano do szympansa. Wiedzę na temat życia tych zwierząt można czerpać np. z doskonałych książek D. Fossey - kobiety, która przez wiele lat żyła w dżungli pośród tych małp. Z jej obserwacji wynika, że szympansy żywią się przede wszystkim roślinami. Jedynie samce bardzo rzadko polują w stadach, częściowo dla rozrywki.
Zostawiając szympansy szczęśliwe w lesie przyjrzyjmy się przez chwile samym ludziom - istotom słabym, bezbronnym, o zmysłach nieostrych, kiepskiej kondycji, pozbawionych barw maskujących, kłów, pazurów.
Dlaczego nasi ponoć początkowo roślinożerni przodkowie zaczęli polować? Jedna z tez łączy fakt ten z niedostępnością roślin na terenach bardzo gorących lub zimnych (czyli np. tam, gdzie wkraczał lodowiec). Ludzie jako istoty nie obdarzone przez naturę atrybutami drapieżcy, używali do tego celu intelektu, którym posługiwali się przy konstruowaniu broni i zasadzek.
A teraz spójrzmy na Homo Sapiens Anno Domini 1998. W jaki sposób zdobywa on mięso? Ano idzie uzbrojony w siatkę i gotówkę do sklepu i jego trud ogranicza się do przydźwigania siatki do domu. W większości H.S. nie zastanawia się, bądź nie chce się zastanawiać, skąd się to mięso wzięło. Fakt uwięzionych zwierząt, które całe swe życie spędzają stłoczone i unieruchomione w klatkach, szpikowane hormonami i lekami, często chore i zdeformowane, pozbawione tego wszystkiego czym cieszy się H.S. (wolność, miłość, rodzina), a potem fakt, w jaki sposób zwierzę traci życie nie mając żadnych szans na obronę czy ucieczkę, jak to ma miejsce w naturze, wszystko to odsuwa od siebie H.S. Gdyby brał to pod uwagę przy każdym posiłku, jego sny przestawałyby być kolorowe, a sumienie lekkie.
I problem w tym, że chcąc nie chcąc H.S. utożsamia się ze zwierzętami, czuje, że to w jaki sposób cierpi krowa, nie różni się tak bardzo od tego, jak cierpi H.S.
I to jest mniej więcej odpowiedź na pytanie postawione na wstępie. Część gatunku zwierzęcego: Homo Sapiens postanowiło nie godzić się z tym, z jakim wyrafinowanym okrucieństwem traktowane są inne gatunki zwierzęce. I choć wielu wegetarian nie potępia tych, którzy polują, bo muszą np. Indian z łukami, to mając możliwość wyboru i łatwy dostęp do roślin, decydują się oni nie popierać tzw. przemysłu mięsnego.
I to jest mniej więcej odpowiedź na pytanie postawione na wstępie. Część gatunku zwierzęcego: Homo Sapiens postanowiło nie godzić się z tym, z jakim wyrafinowanym okrucieństwem traktowane są inne gatunki zwierzęce. I choć wielu wegetarian nie potępia tych, którzy polują, bo muszą np. Indian z łukami, to mając możliwość wyboru i łatwy dostęp do roślin, decydują się oni nie popierać tzw. przemysłu mięsnego

Joanna Matusiak


Spis treści, Strona główna Psubratów, Następny artykuł