LASY

Duchy lasów

Najpiękniej zalesione tereny na świecie w szybkim tempie przestają istnieć. Padają ofiarą zanieczyszczenia, pił tarczowych i wypalania.
Krytycy tej nieopanowanej, niczym nieskrępowanej działalności, która dotknęła wiele rozwijających się narodów i państw bloku postkomunistycznego nazywają ten trend dzikim kapitalizmem. Nigdzie nie jest on bardziej dziki niż w lasach Rosji. W państwie tym znajduje się 23% światowych zasobów leśnych, i kiedy kilka lat temu Moskwa i regionalne władze żądne zachodnich pieniędzy udostępniły lasy obcej eksploatacji, prześcigano się w korzystaniu z tych zaprosin. Firmy drzewne ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Południowej Korei i państw europejskich rzuciły się na rozległe lasy zachodniej Rosji i Syberii z wyjącymi piłami tarczowymi.
Skutkiem tego są zniszczenia na zapierającą dech w piersiach skalę. W 1996 co najmniej 10.000 km kw. drzew w Rosji zostało ściętych, a eksperci mówią, że liczby byłyby znacznie wyższe gdyby gospodarka była w lepszym stanie. Całe ekosystemy są niszczone, gdyż wycinanie zamienia lasy w pustynie i torfowiska, roztapia wieczną zmarzlinę, zapełnia rzeki odpadkami i szlamem i niszczy środowisko naturalne zwierząt. Ekolodzy przewidują, że w przypadku gdy ścinanie drzew nie będzie kontrolowane, firmy prowadzące wyrąb lasów przemienią rozległe połacie Rosji w pustkowie.
Rosja to tylko jeden region/jedna kraina - poza Amazonią, zachodnią i centralną Afryką, Indonezją, Alaską i zachodnia Kanadą - gdzie wyrąb i niszczenie lasu/wylesianie mogą wzbudzić uzasadnione obawy o ekologiczne jutro. Choć dewastacja była dobrze nagłośniona przed i po Szczycie Ziemi w 1992, światowe lasy ciągle są w niebezpieczeństwie. Ostatni raport FAO (Food and Agriculture Organization) na temat lasów ujawnił, że między 1991 i 1995 lasy tropikalne były palone i równane z ziemią w tempie 126.000 km kw. na rok.
Rejony nietropikalne zyskały 13,000 km kw. na rok, lecz te dane są mylące, gdyż zawierają przemysłowe plantacje drzew i opuszczone tereny rolnicze, na których znowu wyrosły drzewa. Nie ma sposobu na przywrócenie dziewiczych lasów wraz z całym bogactwem życia. W Stanach Zjednoczonych 98 % powierzchni leśnej było ściętej przynajmniej raz.
Według danych szacunkowych WRI w Waszyngtonie tylko 40 % światowej pokrywy leśnej pozostaje w nienaruszonym stanie. W ostatnim raporcie na temat "lasów kresowych" WRI nawołuje do stworzenia nadzwyczajnego programu, w celu zapobieżenia utraty pozostałych nienaruszonych terenów leśnych, dwie trzecie których znajduje się w Kanadzie, Rosji i Brazylii. "Ludzie traktują lasy jak kapitał, który można zlikwidować", mówi Dirk Bryant, badacz WRI - główny autor raportu. "Jeśli nie zadziałamy radykalnie w ciągu 10. najbliższych lat, przegramy tę sprawę." Nawet te lasy, które nie są ścinane są poważnie zagrożone zanieczyszczeniem powietrza.
Stawka jest znacznie wyższa niż możliwość spędzenia wakacji w parku narodowym. Lasy chronią/wpływają na jakość wody i stabilizację gleby. Są środowiskiem naturalnym większości lądowych roślin i zwierząt, a z tej biologicznej różnorodności pochodzą leki i żywność niezbędne dla człowieka. Lasy są domem .....

tł. Dorota Czaporowska


Poprzedni artykuł, Spis treści, Strona główna Psubratów, Następny artykuł